DECRO

Tradice od roku 1995

DECRO

Finanční stabilita firmy – certifikát ČEKIA

DECRO

Montáž okna s těsnícím systémem 

Výroba plastových a hliníkových oken a dveří

Jak zabránit kondenzaci vody

 

Za kapky vody na okenním skle ve většině případů může špatné větrání

I na nových oknech či na oknech v novostavbách se může objevit nepříjemná kondenzace vody. Odborníci tvrdí, že za to může fakt, že lidé přestali v zimních měsících větrat, aby ušetřili co nejvíce peněz za topení.

Větrejte krátce, ale několikrát denně

Existuje mnoho faktorů, které zvyšují vlhkost vzduchu. Mezi tyto faktory se řadí například obyčejná horká koupel, vaření, sušení prádla, ale i přítomnost rostlin v květináčích. K tomu se připočítejte vodní páry, které vydechují lidé, ale i různí domácími mazlíčky. Pouze v noci se do vzduchu uvolňuje neuvěřitelných půl litru vody na osobu, což v domácnosti o třech členech odpovídá 12 litrům za pouhých 24 hodin.

Chcete-li zabránit kondenzaci vody, potom udržujte teplotu v pokoji co nejstabilnější. Cíl, na který byste se měli zaměřit, je teplota 21 °C a vlhkost by měla dosahovat, pokud možno, 40-50%.  Pokud vytvoříte takovéto prostředí, nebudete mít s kondenzací vody na okenních sklech žádné problémy.

Pokud si všimnete, že Vám po oknech začíná stékat voda, je to pro Vás jasný signál k tomu, abyste daný pokoj vyvětrali. Efektivní větrání spočívá v tom, že budete doma větrat 3-4x denně po dobu alespoň 5 minut. Důležité je vytvořit průvan, aby se vzduch dokonale vyměnil. Tímto krátkým, ale efektivním větráním docílíte toho, že se u Vás v pokoji neochladí.

Tímto vyměněním vnitřního a vlhkého vzduchu za vzduch čerstvý a sušší budete zároveň i šetřit výdaje na topení. To se děje z jednoho prostého důvodu – voda, která je obsažena ve vzduchu do sebe pojímá mnoho tepla. Pokud ovšem budete mít okno stále pootevřené, přicházíte naprosto zbytečně o teplo. Na noc je důležité opět vyvětrat, zvláště pokud Vaše topení automaticky snižuje ve večerních hodinách teplotu. Tím se zbavíte přebytečných vodních par, které by mohly zkondenzovat na oknech, pokud by došlo k ochlazení pokojové teploty.

Chyby u novostaveb

V současné době je trendem, že se okna osazují do vnějšího líce stavby. Takto umístěné okno ovšem automaticky zaručuje problém kondenzace právě v místě, kde je okno napojeno na obvodový plášť. Je důležité, aby okna byla osazena tak, aby šlo spojení zateplit a nevznikaly tak zbytečné problémy. Čím blíže k vnitřnímu líci pláště bude okno osazeno, tím více bude zajištěno, že se kondenzace neobjeví, a to především v případech konstrukcí, které jsou nezateplené.

Mění se i postup stavby nových domů. Neustále se spěchá dopředu a objevuje se velká snaha, aby byla okna osazena ještě před zimou. V zimním období je totiž většinou přání pokračovat s vnitřními pracemi. To ovšem není zrovna nejvhodnější způsob, protože se tím uvnitř stavby zadržuje vlhkost ze stavebních prací. Po dokončení stavby může trvat mnoho let, než v interiéru vlhkost dosáhne žádaných 40-50 %.

Chyby u rekonstrukcí

V objektech, které prošly rekonstrukcí je stav o něco odlišný. Většinou se okna zasazují do stavby, ve které již je optimální vlhkost.

U starších objektů, které ještě mají původní a zdvojená okna, se stává častou chybou, že nová moderní okna jsou osazena do vnějšího líce masivního obvodového pláště. Zkušené firmy vědí, že lepším řešením je osazení oken zhruba do poloviny tloušťky obvodového pláště. To znamená do místa, kde se předtím nacházelo vnitřní zdvojené okno. Dále je nutné, aby detail napojení okna na stavbu byl zateplen.

Ostatní vlivy

Samozřejmě existuje i mnoho dalších vlivů, které nepříznivě ovlivňují výskyt kondenzace. Patří mezi ně:

  • Velká hloubka vnitřního parapetu
  • Zakrytý radiátor
  • Stažené a zavřené interiérové žaluzie
  • Zatažené závěsy

Tyto, ale i další faktory zabraňují vzduchu, aby cirkuloval, čímž je riziko kondenzace opět větší.

Co má umět správné okno

Česká norma stanovuje, že tepelná prostupnost celého okna má být maximálně Uw =1,5 W/m2K. Čím nižší hodnota, tím lépe. Naše okna mají součinitel prostupu tepla  Uw = 1,2 W/m2K, platí pro pětikomorová  okna osazená dvojsklem s hodnotou součinitele prostupu tepla zasklením Ug = 1,1 W/m2K. U šestikomorových profilů s osazenými trojskly může být pak tato hodnota ještě nižší, a to od Uw = 0,73 W/m2K. Tyto hodnoty zaručují, že pokud budou přesně dodržovány výše uvedené hodnoty interiéru, bude tím zamezeno kondenzaci vody na povrchu oken a jejich výplní.

Rovněž velmi důležitým aspektem, který ovlivňuje vnitřní povrchovou teplotu zasklení je užití distančního meziskelního rámečku. Z tohoto důvodu je velice vhodné používat tzv. teplé rámečky, kterými jsou například Chromatech Ultra, Swisspacer V, nebo TGI. Použitím těchto rámečků se zvýší povrchová teplota skla na jeho okrajích a riziko kondenzace je tím opět sníženo.

 

 

 

 

Online poptávka

Zadejte nám své požadavky a my vás budeme kontaktovat s naší cenovou nabídkou.

Více info

Zelená úsporám

Více informací o programu Zelená úsporám se dozvíte zde.

Více info

Prohlášení o místu výroby

Naše plastové a hliníkové výplně stavebních otvorů jsou vyrobeny v ČR.

Více info