DECRO

Tradice od roku 1995

DECRO

Finanční stabilita firmy – certifikát ČEKIA

DECRO

Montáž okna s těsnícím systémem 

Výroba plastových a hliníkových oken a dveří

Stará okna jako obnovitelná surovina?_1.část

Nové nařízení Evropského parlamentu a Rady EU jsou neúprosná a svým dlouhodobým přístupem apelují na recyklovatelnost široké řady produktů. Nejinak je tomu taktéž v oblasti výrobců oken.

„Uvádění stavebních výrobků na trh EU“, který vejde v účinnost od 1. července 2013, je nedílnou součástí povinných požadavků na výrobky pro stavby jejich recyklovatelnost, recyklace a také užití výrobků z recykláž“ zní z nového nažízení č. 305/2011. Velkou roli v přístupu k recyklaci sehrává výrobce Trocal, dnes známý pod jménem Profine.

Obnovitelná surovina

Plastová okna se obecně vyznačují dlouhou životností a z tohoto hlediska je počet dosloužilých oken z PVC velmi malý. V budoucnu se však díky vysokému podílu oken na stavbách musí počítat se zvýšeným počtem oken určených k recyklaci.Technicky je však recyklace vyřešena již dnes, na čemž má výrazný podíl zmíněná společnost Profine.

Vzhledem k vysokým nákladům na manuální separaci jednotlivých okenních komponentů (sklo-kování-těsnění-ocelová výztuž) byla již vyvinuta a zprovozněna automatická zařízení na zpracování starých plastových oken. Sklo, ocel a těsnění jsou strojně oddělena, zbylý PVC materiál vyčištěn, zkontrolován a dále dělen na menší kusy (granulát). Takto získaný PVC recyklát je potom přesně dle předpisů RAL zpracován pro plnohodnotné plastové profily.

Recyklace PVC a její specifika

Podmínkou je, že je zpracováván stejný typ PVC z profilů, odpovídajících určitému kvalitativnímu standardu. To zaručuje, že vlastnosti recyklátu a následně i výrobků z něho, tj. okenních profilů, jsou totožné vlastnostmi výrobků z tzv. prvomateriálu, což je doloženo značkou kvality RAL.

Je to proto, že různí výrobci PVC plastových profilů vybavují vstupní granulát stabilizátory různé chemické povahy a v poslední době někteří přidávají do PVC taveniny skelná či jiná vlákna. Z tohoto důvodu Profine (Trocal) vyrábí recyklovaný granulát jen z profilů Trocal, kdy může plně ručit za jeho vlastnosti.

Online poptávka

Zadejte nám své požadavky a my vás budeme kontaktovat s naší cenovou nabídkou.

Více info

Zelená úsporám

Více informací o programu Zelená úsporám se dozvíte zde.

Více info

Prohlášení o místu výroby

Naše plastové a hliníkové výplně stavebních otvorů jsou vyrobeny v ČR.

Více info